Česky       English         
Co je to reborn

Reborn panenka je sběratelský originál vyráběný z forem určitého množství. Jedná se o ruční práci, které se věnuje mnoho autorů po celém světě a snaží se panenkám vdechnout co nejrealističtější podobu. Každá panenka je svým vzhledem vytvořena podle představ daného rebornisty a tím se stává jedinečnou.Reborn panenky se dělí na 3 základní skupiny:

1. klasické
Když se řekne „reborn panenka“, je automaticky myšlena klasická panenka s látkovým tělíčkem, protože jsou nejrozšířenější a byly vyráběny jako první. Taková panenka má hlavičku a končetiny z vinylu a látkové tělíčko, které se liší podle konkrétního kitu.

Klasické panence lze přidat břišní nebo zádový plát či celé torzo, nebo jen polovinu těla z vinylu. Tyto vinylové části se k látkovému tělíčku většinou uchycují stužkou nebo kalounem a je potřeba je správně naaranžovat, aby panenka vypadala realisticky. Tyto doplňky nejsou běžnou součástí panenky, proto je potřeba buď hotovou panenku s nimi přímo zakoupit, nebo o ně požádat před zrebornováním kitu panenky, aby ladila barva všech částí těla.

Některé panenky jsou rebornované z limitovaných kitů, kterých je jen omezené množství pro celý svět, většinou od 200 do 1000 kusů a po vyprodání již není možné je sehnat. Ostatní kity jsou vyráběny sériově.


2. celovinylové
Dále se vyrábějí panenky celovinylové. Těchto kitů se zatím vyrábí jen velmi málo, proto jich není příliš velký výběr a jsou vyráběny sériově. Celovinylové panenky nejsou příliš pohyblivé, dají se přirovnat k běžným plastovým „plaváčkům“. Tělíčko a končetiny se vyplňují většinou celé měkkou výplní, občas se do končetin vsype měkký granulát. Váha těchto panenek proto není o mnoho vyšší než váha samotného kitu. Hlavička a končetiny drží u tělíčka díky sadě gumiček a úchytek a tím se navzájem přitáhnou zevnitř těla.


3. silikonové
Silikonové reborn panenky jsou nejdražší a nejkřehčí z možností, ale u nás se ty kvalitní zatím nevyrábí.
Tyto panenky se nevyrábí z předem vyrobených kitů, ale bývají vylité celé ze silikonu, proto mají namalované celé tělíčko a zároveň v něm nemají žádné výplně ani spoje. Formu si většinou rebornista navrhne sám, vyrobí z ní jeden nebo velmi málo kusů a ty pak sám zrebornuje a prodá. Jde o složitější výrobu než je tomu u klasické nebo celovinylové panenky. Cena těchto panenek pak dosahuje i astronomických částek kolem milionu korun.

Silikonové panenky jsou velmi křehké a rozhodně by si s nimi nemělo hrát ani větší dítě. I sebemenší zadrhnutí může panenku připravit třeba o prstíky, ouško nebo jinou část těla. Zvláště na vlásky se musí dávat velký pozor, protože nebývají v hlavičce nijak uchycené. Na panenku se také v dost velké míře chytá prach a nečistoty, protože silikon má velmi přilnavý povrch. Panenky proto potřebují šetrnou péči, občas je potřeba je důkladně a opatrně očistit třeba vlhkým hadříkem. Někdo je i pudruje, aby se zmatnil povrch silikonu.


Reborn nemusí být však jen miminko, ale může jít také o skřítky, čertíky, hobity, elfy, upíry, avatary nebo příšerky jdoucí do extrémů. Dále se vyrábějí také kity zvířátek, především opiček, pejsků i hlodavců.Typy tělíček u klasických reborn panenek

I klasické reborn panenky s látkovým tělíčkem nemají vždy stejné tělíčko. Liší se především kvůli jinému poměru končetin, které má každý kit jiné. Tělíčka bývají šitá z mikroplyše nebo semiše. Samozřejmě i jeden druh tělíčka může být ušitý
 trochu jinak. Tělíčko ke každému kitu většinou vybírá jeho autorka a je dodávané jako součást kitu.


Tělíčka bych rozřadila do tří nejběžnějších skupin:

1. tělíčka s klouby

Tělíčka s klouby bývají nejčastěji v bílé nebo slonovinové barvě.
Vyskytují se nejčastěji ve variantách:

 

    
    

 
2. tělíčka bez kloubů
Tělíčka bez kloubů jsou nejčastěji v barvě tělově krémové.
Jsou používány pro kity s celými končetinami.

celé ruce a celé nohy

 
3. tělíčka kombinovaná - například ručičky s klouby a nožičky bez
Kombinovaná tělíčka bývají nejčastěji v bílé, slonovinové nebo tělově krémové barvě.
Jsou používány pro kombinaci 3/4 a celých končetin.

3/4 ruce a celé nohy

 
Látkové tělíčko může být doplněno o vinylové části, jako třeba břišní nebo zádový plát či celé nebo 3/4 torso.
 
    
    

       
       
Reborn panenka jako dárek pro dítě?

Reborn panenky nemusí být nutně jen výzdobou ve vitríně, na kterou se nesmí vůbec sahat. Osobně doporučuji klasické reborn panenky pro děti až tak od pěti let, záleží na opatrnosti a vyspělosti konkrétního dítěte. Pokud se na panenku bude dávat pozor, tak se jí nemůže v podstatě nic stát a dítě ji může mít věčně. Jak věcně a trefně popsal můj partner: „Reborn panenka je jako auto – když bude pořád v garáži, vydrží dlouho, když bude jezdit závody rallye, vydrží málo.“

Dětem rozhodně nemohu doporučit celovinylové a silikonové reborn panenky. Celovinylové panenky jsou hodně špatně pohyblivé a ve snaze například otočit ručičkou nebo hlavičkou by mohlo dítě panence tuto část vytrhnout. Gumičky v končetinách drží jen na „kartonových“ úchytkách, které moc nevydrží, a náhradní díly jsou velmi drahé. Navíc jsou vyrobeny z hodně měkkého vinylu a při rýpnutí třeba tužkou by se mohla panenka poškodit.

Silikonové reborny nejsou vhodné už kvůli nesmírné pořizovací ceně a opravdu hodně křehkému materiálu, který může nedopatřením poškodit i dospělý člověk. Silikonová panenka je navíc neopravitelná, není možné ji pořídit např. náhradní končetiny. Jakmile se jednou poničí, tak už jí těžko někdo pomůže. Na péči je tato panenka dost náročná i pro zkušené sběratele.


Pokud máte konkrétní otázku k reborn panenkám, navštivte rubriku Nejčastější dotazy.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one